Świat z perspektywy żonatego mężczyzny,
będącego ojcem czwórki dzieci

Jak mysla tworcy

Jak myślą twórcy

Dzisiaj inaczej. Nie będzie wpisu na blogu, a odsyłacz do podcastu. Zapraszam do odsłuchania mojej rozmowy z Mariuszem Grudniem, zawodowo coachem i trenerem biznesu, człowiekiem pasji którymi są sztuka - w szczególności opera i wspinanie się po górach, ale przede wszystkim - twórcą.

Gdybym miał opisać to jednym słowem, użyłbym tego: REZONUJE!

Rezonuje w świecie, w którym Mariusz przy współudziale znakomitych gości stworzył, jak dla mnie samego, niecodzienne wydarzenie - spotkanie on-line przed telewizyjną projekcją spektaklu Halka w premierowej inscenizacji Opery Nova w Bydgoszczy, zrealizowanej z okazji 201 rocznicy urodzin jej twórcy - Stanisława Moniuszki.

Sam fakt powstania tego wydarzenia jest dobrze zakorzeniony w sposobie pracy, jaki Mariusz preferuje i wyzwaniach jakie postawił przed swoimi Studentami w Akademii Przywództwa, którą prowadzi w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu i Bydgoszczy. W ramach tych zajęć, pokazuje między innymi podobieństwa między procesami zachodzącymi w sztuce i biznesie. Podkreśla znaczenie twórczego podejścia do realizowanych zadań. Odkrywa przed słuchaczami sposoby myślenia, i w konsekwencji - działania na rzecz tworzenia nowych możliwości i nowych jakości. W świecie, który zdaje się bardzo tego potrzebować, a przynajmniej pragnąć.

Do udziału w wydarzeniu tym Mariusz zaprosił znakomitości - osoby z którymi nie tylko nie można, ot tak, umówić się na kawę, ale też osoby, które w spotkaniu w takim gronie i przed wyzwaniem rozmowy o strategiach myślenia i działania twórców, spotkały się pierwszy raz przy wspólnym, 'wirtualnym stole'. To ich doświadczenia, prezentowane w formie swobodnej rozmowy stały się przyczynkiem zachwytów i uniesień uczestników spotkania i póżniejszej projekcji telewizyjnej. To było genialne przeskoczenie ograniczeń lockdown'u, wykorzystanie dostępnej technologii i dodanie pierwiastka tworzącego nową jakość. Tak spożytkowana nielokalność kultury pozwoliła bowiem na uczestniczenie w tym wydarzeniu osobom nie tylko z Polski, ale też Francji, Kanady, Niemiec, Ukrainy i USA.

Gośćmi Mariusza byli światowego formatu twórcy:
Natalia Babińska - reżyser warstwy teatralnej spektaklu, wizjonerka sceny i teatru,
Jolanta Wagner – sopran, gwiazda operowa, legendarna już odtwórczyni partii Halki,
Adam Szurka - koncertmistrz wiolonczel orkiestry Opery Nova w Bydgoszczy,
Piotr Wajrak – jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów operowych,
Jacek Marczyński - krytyk muzyczny, autor książek o świecie muzyki, opery i baletu.

Autorką plakatu zapowiadającego, podsumowującego i prac dodatkowych, które zamieszczam w dalszej części wpisu - także określenia 'wirtualny stół', jest Liliana Olszewska - studentka Akademii Trenera Biznesu w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy. Plakat jej autorstwa wykorzystuję na blogu i w podcaście - za co raz jeszcze dziękuję.

Spotkanie to rezonuje, bo żyje opisami tego wydarzenia w różnych miejscach. Ale przede wszystkich w ludziach. Dotarły do mnie ustne relacje przeżywających spotkanie i projekcję rodziców z dziećmi - żywo zainteresowanymi tym niecodziennym dla nich wydarzeniem.

Pozwolę sobie zamieścić jedną z wypowiedzi, którą otrzymali Organizatorzy:

Wspaniała prezentacja "Halki"! Gratuluję! Ile radości i optymizmu w rozmowach przed spektaklem! To budzi nadzieję na odrodzenie kultury narodowej w jej najlepszym kształcie. Tradycja i współczesność - jakże udane połączenie! Spektakl świetnie wyreżyserowany, inscenizacja poruszająca, scenografia przejmująca, malarska, oszczędna, wyeksponowana gra aktorska, jakże wyrazista i emocjonalna - wszak to teatr - choć muzyczny - muzyka jako czynnik formotwórczy - udana technika nagrania - i z "Halki" zrobił się prawdziwy dramat muzyczny, chwilami przywołujący na myśl dzieła R. Wagnera (studia Moniuszki w Berlinie). Niech żyje Bydgoszcz!

Andrzej Szypuła, dyrektor Rzeszowskiego Teatru Muzycznego "Olimpia" w Rzeszowie.

W rozmowie poruszamy różne aspekty tego pierwotnego spotkania. Wykraczamy poza jego formalne ramy. Ufam, że z chęcią posłuchasz Mariusza, opowiadającego, jak myślą twórcy. Każda z części naszej rozmowy trwa około 40 minut...

We mnie wszystko to wciąż rezonuje.
Do... opery!

Mariusz Grudzień

One more thing... Przesłuchaj uważnie oba odcinki podcastu - Mariusz składa w nim ciekawą obietnicę, czy też propozycję. Zgodnie z naszą umową, zamieszczam informacje kontaktowe:

Mariusz Grudzień
tel. 507 165 350
e-mail: mariusz@isd.pl
Facebook: https://www.facebook.com/mariusz.grudzien.35
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/mariusz-grudzień-786a2a24/Zapis spotkania w formie prac Liliany Olszewskiej:

Twórcy | strategia myślenia
Jak mysla tworcy

| Wstęp

Jak mysla tworcy 1

| Natalia Babińska
Jak mysla tworcy 2

| Jolanta Wagner
Jak mysla tworcy 3

| Adam Szurka
Jak mysla tworcy 4

| Piotr Wajrak
Jak mysla tworcy 5

| Jacek Marczyński
Jak mysla tworcy 6

| Podsumowanie
Jak mysla tworcy 7

| Zakończenie
Jak mysla tworcy 8

| Wszystkie zdjęcia w galerii

Jak myślą twórcy

more

Organizatorzy spotkania:
Wyższa Szkoła Bankowa w Bydgoszczy i Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu
Patronat Honorowy - Opera Nova w Bydgoszczy - dyrektor Maciej Figas
Patron medialny: MAESTRO maestro.net.pl

Współorganizatorzy: Fundacja Straszny Dwór, Instytut Skutecznego Działania

z ostatniej chwili...
Po przesłuchaniu podcastu, otrzymaliśmy z Mariuszem, takie oto jego podsumowanie:

Halka | Rezonuje

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}