Świat z perspektywy żonatego mężczyzny,
będącego ojcem czwórki dzieci

Jezyczek

Języczek

Trafiło mnie to ‚szczęście’ i dzisiaj… Znowu (w)kur(w)ier… I Pani z banku. Co tym razem? Język… A właściwie ‚języczek’. Nie ten „u wagi”, ale też nie „uwagi”. Ten, którym na co dzień posługują się dorośli, jakoby wyedukowani ludzie.

Dzwoni (w)kur(w)ier mówiąc, że ma ‚paczuszkę’ i pyta czy będę w 'domku’, tak za ‚godzinkę’… Pani z banku dzwoni do mnie z innego miasta, którego po numerze kierunkowym nie mogę rozpoznać z całą pewnością, i wita mnie u mnie w moim własnym domu!?! A przynajmniej w moim własnym telefonie. W drugim zaś zdaniu przejawia się jako osoba, z którą pozostaję w znaczącej, jakkolwiek formalnej zażyłości, zwracając się do mnie per „panie Mirosławie”.

Pani miała dużo klasy, bo po zwróceniu uwagi na ten rodzaj fraternizacji i wskazanie powitania jako przywileju gospodarza, przeprosiła i dalej rozmowa przebiegała juz zgodnie z zasadami zachowania się w stosunku do osób, których nie znamy, czyli per ‚proszę pana’. No, ale pan donosiciel (paczek) okazał się odporny na zwróconą uwagę. Ba! Obraził się. Chyba.

Na prawdę trzeba infantylizować język? Nie wystarczy, że wszystko jest już „hiper”, „ultra”, „mega”? I że na „kupywać” uwagę zwraca tylu, co i na “tą książkę”?

Patrzeć tylko, kiedy w szkołach zaczną uczyć odmiany czasownika ‚dom’ - dom, domek, domeczek, domeczuleczek…

Autorką rysunku jest Maja Zientarska

archiwalne komentarze DISQUS

w grudniu 2015 r. Lidia Połowniak napisała:

Tak jest, że im częściej słyszymy słowa niepoprawnie odmieniane, tym stają się one normą i niestety tak się stało z czasownikiem "przyjść" - odmiana w liczbie pojedynczej, rodzaju męskiego - czyli "przyszłem" jest dopuszczalna; a fe ;)

w grudniu 2015 r. zonatyidzieciaty napisał:

Dokładnie! Zapewne w myśl zasady, głoszącej, że nawet 'kłamstwo powiedziane sto razy staje się prawdą'. Z pewnością wiedzą o tym politycy... Mam wrażenie, że infantylizacja języka - nie tylko w odniesieniu do małych dzieci - jest całkiem powszechna. Niestety...

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}