Świat z perspektywy żonatego mężczyzny,
będącego ojcem czwórki dzieci

Spacerkiem

Spacerkiem

Opieka nad małymi dziećmi daje wiele okazji do budowania tężyzny fizycznej. Jedna z nich związana jest ze spacerowaniem z maluchem w wózku. Dziecku daje to możliwość kształtowania odporności na warunki atmosferyczne, rodzicowi zaś na kształtowanie formy. Nie jest tajemnicą, że w czasie takich spacerów dzieci zwykłe ładnie śpią. I jest to cudowny wprost czas dla mnie.

Powodów tego jest wiele. Pomijając kwestie zdrowotności dziecka, zwyczajnie lubię spacerować. Chodzenie jest naturalną aktywnością fizyczną, którą może wykonywać znakomita większość ludzi. Dla mnie takie spacery to okazja do bycia 'bardziej w sobie'. Podczas spacerowania łatwiej jest mi skupić się na doświadczaniu ciała, na wchodzeniu w kontakt z nim poprzez pogłębiony oddech, w czasie dynamicznego w moim przypadku marszu. To dla mnie okazja do uspokojenia i wyciszenia myśli. Chociażby po to, bym mógł skupić się na jednej sprawie/temacie, jeśli taka potrzeba. Albo zwyczajnie, by móc kontemplować radość samego ruchu, chodzenia.

Czas spacerów to również chwile spędzane bez pozostałych dzieci. Już samo to kusi, by korzystać z okazji ;) W moim przypadku tego ‚wolnego’ czasu na spacery nie ma zbyt wiele. W każdym razie nie na tyle ile chciałbym go mieć. Jednocześnie staram się aby wózkować dzieci codziennie. A jeśli to możliwe, staram się chodzić lub jeździć rowerem zamiast jeździć samochodem - dla zdrowia i dla zasady. Tym bardziej, że moje starsze dzieci zazwyczaj zawożę do szkoły i przedszkola i z powrotem do domu autem, co z kolei zmusza mnie samego do jeżdżenia do pracy samochodem…

Jakiś czas temu zainstalowałem sobie w telefonie aplikację monitorującą moje przemieszczanie się w przestrzeni - Moves. Potrafi ona rozróżnić czy dany dystans pokonywany był pieszo, czy autem. Pozwala również ręcznie określić rodzaj aktywności (np. jazda na rolkach, bieganie, itp.) jak również zapisać pokonywane trasy i miejsca w których w danym dniu się znajdowałem. Nie jest to aplikacja dla profesjonalistów, ale dzięki nieco mniejszej precyzji mam ją aktywną przez cały czas. I zwykle o niej nie pamiętam, albo nie mam czasu by sprawdzać ‚co i kiedy’.

Po podaniu danych o wzroście, masie i wieku, Moves pozwala na wyświetlanie pokonywanych pieszo tras (i innych aktywności ruchowych) w postaci kroków/kilometrów ale też spalonych kalorii. Na spalone kalorie nie patrzę. Natomiast jestem zainteresowany pokonywanymi dystansami. Nie mam przy tym ‚spiny’ na liczenie każdego kroku, np. w drodze do łazienki. Dość często zdarza mi się nie wziąć z sobą telefonu. Latem, zwłaszcza w czasie urlopowych wyjazdów, telefon zabieram z sobą niemalże wyłącznie na dłuższe i dalsze wyjścia/wyjazdy. Zwykle leży gdzieś i się kurzy, a z pewnością nie odnotowuje żadnej aktywności. Raz na jakiś czas przeglądam sobie moje statystyki. Jeśli zajdzie potrzeba - poprawiam lub/i uzupełniam nazwy miejsc w których lubię bywać, a nie są one domyślnie nazywane przez aplikację.

Mój 'najlepszy tydzień' - jeśli idzie o pokonany pieszo dystans - miał miejsce w lutym tego roku. Przeszedłem w nim nieco ponad 80 km. W ogóle ten miesiąc był niezły, bo pokonałem w nim ponad 240 km pieszo. To o tyle ciekawe, że zimowe miesiące nie służą zwykle długim spacerom - bo zimno, bo ciemno, bo ciężko na polskich drogach i chodnikach… A jednak!

Takie monitorowanie wysiłku może stanowić całkiem niezły motywator do jego podejmowania. Walka z nierównościami nawierzchni i pokonywaniem przeszkód terenowych sprawia, że spacer z wózkiem może odpowiadać wysiłkowi popularnego Nordic Walking. A nawet go przewyższać.

Może właśnie konieczność przebywania z małymi dziećmi na świeżym powietrzu będzie okazją i dla Ciebie do świadomego podjęcia wysiłku fizycznego. Nie ciekawi Ciebie ile kilometrów przechodzisz? Nie bądź taki/taka i sprawdź! Chociażby po to bym nosa nie nosił zbyt wysoko, bo przeszedłem 8o km w jednym tygodniu…

A żeby spacerowanie umilić, polecam gorąco Spacerologię, Mariusza Lubomskiego :)

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}